تعریف کارگر | کارگر در قانون کار | کارگر کیست؟

تعریف کارگر |کارگر در قانون کار |کارگر در قانون تامین اجتماعی

تعریف کارگر در میان  جامعه امروز ما  صرفاً مربوط به مشاغلی است که در کارگاه های تولیدی و یا کارگاه های ساختمانی مشغول به فعالیت هستند.اما طبق قانون کار کارگر شامل تمام عناوین شغلی می گردد.مفهوم کارگر از این جهت دارای اهمیت است که کارگر در قانون حمایت شده و درایا امتیازاتی است و از طرفی کارفرما را هم ملزم به تکالیفی می نماید.

تعریف کارگر در قانون کار | ماده دو قانون کار

کارگر در قانون کار تعریف شده است.در ماده دو قانون کار کارگر اینگونه تعریف شده است.

ماده 2- کارگر از لحاظ این قانون کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی اعم از مزد ، حقوق ، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می کند.

با بررسی این ماده متوجه می شویم که کارگر یک شخص حقیقی است  و کارگر نمی تواند یک شخص حقوقی باشد. مطابق ماده فوق هر فردی که تحت هر عنوان برای فرد دیگری کار نماید کارگر تلقی می شود.پس یک کارگر از نظر قانون می تواند دکتر،استاد دانشگاه و یا یک مدیر باشد.

کارگر در مقابل مزد کار می کند،در نتیجه اگر یک شخص حقیقی در برای فرد دیگری به صورت رایگان کار نماید از نظر قانون کار کارگر محسوب نمیشود.

در واقع رابطه کاری معوض است یعنی در مقابل عوض  انجام می شود.و این عوض صرفاً وجه نقد نیست و می‌تواند هر چیزی باشد،مثلا سرایداری که در مقابل دستمزد خود سکونت رایگان دریافت می کند.

و در نهایت اینکه کارگر تابع کارفرماست.یعنی کارگر تصمیمات کارفرما را اجرا می نماید.

کارگر در قانون تامین اجتماعی

به موجب ماده 148 قانون کار کارفرما موظف است کارگر را بیمه نماید.قانونگذار در ماده چهار قانون تامین اجتماعی افراد مشمول قانون تأمین اجتماعی را بیان نموده است،طبق بند الف این ماده هر فردی که برای پیگیری در مقابل مزد کار می کند مشمول بیمه تأمین اجتماعی می شود و می تواند در مقابل پرداخت حق بیمه از مزایای بیمه تامین اجتماعی استفاده نماید. در نتیجه کارگر در نظر قانون تأمین اجتماعی فردی است در مقابل مزد برای کارفرما کار می کند.اما آنچه باعث احراز رابطه کارگر و کارفرمایی می شود انطباق رابطه با ماده دو قانون کار است.

17
امتیاز :
تعریف کارگر | کارگر در قانون کار | کارگر کیست؟
5 از 2 رای
profile avatar
هاشم فراهانی هاشم فراهانی وکیل پایه یک دادگستری مدیر سایت کارلا-مشاور قانون کار و تامین اجتماعی
همراه ما باشید در کانال تلگرام کارلا،یارکارگر و کارفرما کانال تلگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

question