مرخصی کارگر در قانون کار |قانون مرخصی کارگر

مرخصی کارگر داری انواع مختلفی است و هرکدام داری مقررات خاص خود است.قانونگذار در مبحث سوم از فصل سوم قانون کار را به شرایط وتعریف انواع مرخصی پرداخته است.در این مقاله انواع  مرخصی را تعیرف خواهیم نمود و میزان آن را هم معیین خواهیم کرد.

انواع مرخصی

مرخصی استحقاقی64 قانون کار

مرخصی حج ماده 67 قانون کار

مرخصی بدون حقوق ،مرخصی تحصیلی  تحصیلی ماده 16 و 72 قانون کار

مرخصی استعلاجی ماده 74 قانون کار

مرخصی استحقاقی |تعریف مرخصی استحقاقی

مرخصی استحقاقی همانطور که از نام آن پیداست حق کارگر بوده و می تواند از آن استفاده نماید.مرخصی استحقاقی جزو سنوات کارگر محاسبه می گردد و رابطه کاری قطع نمی نماید.لذا کارفرما می بایستی در دوران مرخصی استحقاقی نیز به کارگر مزد معادل مزد روزانه کارگر پرداخت نماید.در واقع در صورت تقسیم مجموع مزد روزانه کارگر را بر سی تقسیم نماییم مزد روزانه مشخص می شود.

میزان مرخصی کارگر در قانون کار | میزان مرخصی استحقاقی |ماده64 قانون کار |مرخصی استحقاقی سالانه

مطابق ماده 62 کارگر موظف است 6 روز در هفته کار نماید و روز جمعه روز تعطیل هفتگی کارگر محسوب می گردد.با توجه به ماده فوق کارگر موظف به فعالیت در روز جمعه نمی باشد.

میزان مرخصی کارگر در ماده 64 توسط قانونگذار تعیین شده است.مرخصی استحقاقی سالانه کارگر با احتساب چهار جمعه یک ماه است.به بیان دیگر کارگر جمعاً 26 روز کاری مرخصی استحقاقی دارد.

سوال: آیا روز های تعطیل که در تقویم آمده جزو مرخصی استحقاقی کارگر محسوب می گردد؟؟

پاسخ: روزهای تعطیل که در به رسمی تعطیل اعلام می گردد جزو مرخصی کارگر محاسبه نخواهد شد و کارگر موظف به کار نمی باشد.برای اطمینان از این موضوع به ماده 64 قانون کار که در ذیل این مطلب آمده می توان رجوع کرد.

مرخصی بدون حقوق | مدت مرخصی بدون حقوق |طول مرخصی بدون حقوق | شرایط مرخصی بدون حقوق

مرخصی بدون حقوق نوعی از مرخصی است که کارگر با توافق کارفرما به مرخصی می رود.مرخصی بدون حقوق معمولاً مدت طولانی دارد و با توافق کارگر و کارفرما معیین می گردد.قانونگذار در ماده 16 قانون کار مدت مرخصی بدون حقوق را نهایتاً دو سال معیین نموده است.

در این نوع از مرخصی رابطه کارگر و کارفمای قطع نمی شود و قرارداد به حالت تعلیق بر می گردد.اما مدت مرخصی جزو سابق و سنوات محاسبه نمیشود.در واقع بعد از سپری شدن مدت مرخصی کارگر به محل کار خود باز می گردد و در صورتی که نوع قرارداد کار از نوع مدت معیین باشد تا سپری شدن مدت مندج در قرارداد می تواند در محل کار خود باقی بماند و کارفرما نمی تواند مانع بازگشت وی شود.

مرخصی حج | مرخصی حج واجب | مرخصی حج تمتع

کارگر می تواند مطابق ماده 64 برای ادای فریضه حج واجب فقط برای یک نوبت از مرخصی استحقاقی یا مرخصی بدون حقوق استفاده نماید.این نوع مرخصی مختص حج واجب است و شامل حج عمره نمی گردد.

مرخصی استعلاجی | مرخصی ایام بیماری

برای شرح مرخصی استعلاجی ابتدا باید آن را تعریف نماییم

مرخصی استعلاجی چیست؟

در این نوع از مرخصی کارگر به دلیل بیماری نمی تواند برای کارفرما کار نماید.لذا از آنجا که مطابق ماده 148 قانون کار کارفرما موظف است کارگر را بیمه نماید،سازمان تامین اجتماعی در ایم بیماری کارگر غرامت ایام بیماری پرداخت می نماید.در واقع مرخصی استعلاجی جزو مرخصی استحقاقی کارگر محسوب نمی گردد و در دوران مرخصی استعلاجی قرارداد کار به حالت تعلیق می رود.بعد از مدت مرخصی استعلاجی کارفرما موظف به پذیرش کارگر می باشد و نمی تواند مانع بازگشت کارگر به کار گردد.

15
امتیاز :
مرخصی کارگر در قانون کار |قانون مرخصی کارگر
5 از 1 رای
profile avatar
هاشم فراهانی هاشم فراهانی وکیل پایه یک دادگستری مدیر سایت کارلا-مشاور قانون کار و تامین اجتماعی
همراه ما باشید در کانال تلگرام کارلا،یارکارگر و کارفرما کانال تلگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید

لطفاً براي ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب كاربري خود بشويد

question